جشن بزرگداشت روز عصای سفید به همراه سمینار آموزشی جهت یابی


به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز به مناسبت روز جهانی عصای سفید برنامه ای با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، دکتر مجید اسکندری عضو هیئت علمی دانشگاه، فاطمه صفری راد رئیس اداره کتابخانه های عمومی، صاحب یوسفی مربی جهت یابی، کتابداران بخش و اعضای کم بینا و نابینای بخش نابینایان کتابخانه رئیسی اردکانی در سالن کتابدار برگزار شد.

ابتدا منوچهری با خوش آمدگویی به مدعوین و شرکت کنندگان برنامه خاطر نشان کرد که ارائه خدمات به قشر خاص در سطح جامعه از جمله وظایف و اهداف اداره کتابخانه های عمومی بوده است و بخش نابینایان کتابخانه رئیسی را به عنوان یکی از مراکز مجهز به امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در جهت ارائه خدمات بهینه به افراد جامعه با اختلال بینایی معرفی کرد.

در ادامه دکتر اسکندری عضو هیئت دانشگاه سخنران ویژه برنامه، این روز را تبریک گفته و حسن تقارن این روز به فاصله 3 روز با روز بزرگداشت جناب حافظ شیرازی شاعر شیرین سخن فارسی و به عنوان یک انسان دارای چشم جهان بین و جان بین را گرامی داشتند. ایشان سخنان خود را با جمله ای از هلن کلن آغاز کردند ” هلن کلن گفت من بارها به دیدن آبشار نیاگارا رفتم. فکر می کنم هیچ کس بیشتر از من از دیدن آبشار نیاگارا لذت نبرده است”. و این به خاطر این است که او با چشم جان بین دیده است و در یک تقسیم بندی دیگر شما عزیزان بینا هستید و ما نابینا. چرا که هنگامی برق می رود بیناتر از همه افراد نابینایان هستند. ایشان خاطر نشان کردند حافظ در دیوان خود یکبار واژه جان بین را بیان کرده است و این واژه در غزل زیر بیان شده است:

روزگاری است که سودای بتان دین من است             غم اینکار نشاط دل مسکین من است

دیدن روی تو را دیده جان بین باید                            وین کجا مرتبه چشم جهان بین من است

دکتر اسکندری ابزار خرسندی کرد از وجود افراد کم بینا و نابینایی که دیده جان بین دارند و ارزش کتاب و کتابخوانی پی برده اند و با معشوق خدا که کتاب است انس دارند. ایشان همه را جیره خوار سفره زیبایی دانستند که شخصیت بزرگی به نام مرحوم رئیسی اردکانی گسترانیده است. حسن ختام صحبت های ایشان پیشنهاد برگزاری کلاس های حافظ شناسی، مولوی شناسی، سعدی شناسی برای اعضای بخش نابینایان بود.

برنامه با معرفی 4 کتاب توسط اعضای فعال بخش نابینایان کتابخانه رئیسی ادامه پیدا کرد. ارائه کتاب ها به شرح زیر می باشد:

علیرضا شهریاری کتاب “چهل روز عاشقانه” نوشته محمدرضا سنگری؛ زهرا صادقی تبار کتاب “مامان و معنی زندگی” نوشته اروین دی یالوم؛ حمیدرضا رضایی کتاب ” ابن سینا نابغه ای از شرق” نوشته ذبیح الله منصوری؛ و محمد هادی فرهادی پور کتاب لمس بام دنیا نوشته اریک واینمایر

در ادامه، از گویندگان افتخاری فعال بخش که یکسال اخیر بهترین همکاری با بخش داشته اند، پریچهر نصیری، لیدا فرزانه، فرشته همایونی تقدیر شد. اعضای شرکت کننده ناهار ظهر روز عصای سفید مهمان خانم آنیتا روانبخش گوینده، مربی فن بیان، قصه گوی حرفه ای کودک و نوجوان بودند و بعد از سرو ناهار اعضا در سمینار آموزشی جهت یابی در پارک آزادی شرکت کرده و طی 3 ساعت نحوه حرکت در خیابان، عصازدن، ارتباط با عابر پیاده، نحوه عبور از خیابان تحت تعلیم قرار گرفتند.

حضور در آرامگاه حافظیه و شعر خوانی بر سر مقبره حافظیه حسن ختام برنامه بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

93 − 91 =