برگزاری انجمن ادبی بهار نارنج


سه شنبه 17 اردیبهشت ماه جلسه انجمن ادبی بهار نارنج برگزار گردید. آغاز برنامه انجمن بهار نارنج طبق رسم دیرین با غزلی از حافظ بود و استاد زیانی غزل 65 دیوان حافظ را خواندند و شرح دادند.

خوشتر ز عیش و صحبت و باغ و بهار چیست                                ساقی کجاست گو سبب انتظار چیست

هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار                                    کس را وقوف نیست که انجام کار چیست

پیوند عمر بسته به موییست هوش دار                                         غمخوار خویش باش غم روزگار چیست

معنی آب زندگی و روضه ارم                                                        جز طرف جویبار و می خوشگوار چیست

مستور و مست هر دو چو از یک قبیله‌اند                                      ما دل به عشوه که دهیم اختیار چیست

راز درون پرده چه داند فلک خموش                                              ای مدعی نزاع تو با پرده دار چیست

سهو و خطای بنده گرش اعتبار نیست                                           معنی عفو و رحمت آمرزگار چیست

زاهد شراب کوثر و حافظ پیاله خواست                                         تا در میانه خواسته کردگار چیست

 

در ادامه برنامه شاعران عضو انجمن سرکار خانم گلستانی خیام را معرفی کرده و از اشعار ایشان چند بیت خواندند.

عُمَر خَیّام نیشابوری (نام کامل: غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری) (زاده ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ در نیشابور – درگذشته ۱۲ آذر ۵۱۰ درنیشابور) که خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوری)هم نامیده شده‌است، همه‌چیزدان، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای ایرانی در دوره سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی اوست و لقبش «حجّةالحق» بوده‌است، ولی آوازه وی بیشتر با انگیزه نگارش رباعیآتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آن‌که رباعیات خیام را به بیشترِ زبان‌های زنده برگردان نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی برگردانده است که مایه شهرت بیشتر وی در مغرب زمین شده‌است.

یکی از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان سر و سامان دادن و سرپرستی محاسبات گاه‌شماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک، که در دوره پادشاهی ملک‌شاه سلجوقی (۴۲۶–۴۹۰ هجری قمری) بود، دانست؛ محاسبات منسوب به خیام در این زمینه، هنوز معتبر است و دقتی به مراتب بالاتر از تقویم میلادی دارد. وی در ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود. نقش خیام در حل معادلات درجه‌سوم و مطالعاتش درباره اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است نوپیدا کردن نظریه‌ای درباره نسبت‌های هم‌ارز با نظریه اقلیدس نیز از مهم‌ترین کارهای اوست. شماری از تذکره‌نویسان، خیام را شاگرد ابن سینا و شماری نیز وی را شاگرد امام موفق نیشابوری خوانده‌اند.صحت این فرضیه که خیام شاگرد ابن سینا بوده‌است، بسیار دور از ذهن می‌داند، زیرا از دیدِ زمانی با هم دگرگونیِ زیادی داشته‌اند. خیام در جایی ابن سینا را استاد خود می‌داند، ولی این استادی ابن سینا، سوی معنوی دارد.

در ادامه برنامه شاعران اعضاء انجمن اشعار خود را ارائه دادند و حضار و اساتید نظرات خود را در مورد اشعار ارائه شده بیان کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 4 = 4