کودکان دیروز و امروز در کتابخانه ابوریحان


به گزارش کتابخانه عمومی ابوریحان شیراز، ویژه‌برنامه این کتابخانه به‌مناسبت هفته ملی کودک با نام «کودکان امروز، کودکان دیروز» با بخش‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، شادی و سرگرمی برگزار شد.
در ابتدای این برنامه، مسعود دارابی آتش‌نشان، مدرس آتش‌نشانی و عضو تیم تخصصی امداد و نجات ارتفاع شیراز، به‌عنوان مدعوِ برنامه به تشریح و آموزش نکات ایمنی در خانه برای کودکان و بزرگسالان به‌ویژه مادران پرداخت و درباره پیشگیری از وقوع حوادث مختلف و مقابله با آن‌ها از جمله آتش‌سوزی، گیرکردن در آسانسور، حوادث چرخ گوشت، گازگرفتگی، سقوط در چاه، مقابله با حیوانات وحشی و موذی و… صحبت کرد. وی آموزش کودکان برای پیشگیری و مقابله با حوادث را بسیار مهم و مادران را مسئول اصلی آموزش نکات ایمنی در خانه دانست و درباره وقوع برخی از حوادث ناگوار و شایع برای کودکان به‌ویژه حوادث چرخ گوشت هشدار داد. دارابی در پایان به آموزش عملی و تمرین برخی از نکات با کودکان پرداخت.
پس از آن، نمایش و مسابقه طنز با محتوای آموزشی از سوی دو تن از هنرمندان نوجوان تئاتر برگزار شد و سپس، مسابقه معما و چیستان برای کودکان دیروز و امروز، بازی صندلی برای کودکان و خاطره‌گویی بزرگسالان از دوران کودکی انجام گرفت.
در ادامه، مجموعه کتاب‌های «گنجینه ارزشمند ادبیات فارسی» و چند کتاب دیگر از جمله «قصه‌های گلستان و ملستان» از مجموعه کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» اثر مهدی آذریزدی از سوی محمدرضا ابراهیمی مسئول کتابخانه ابوریحان معرفی شد. ابراهیمی به بیان اهمیت زبان و ادب فارسی به‌عنوان میراث ملی و از عناصراصلی هویت‌بخش و افتخارآمیز ایرانیان پرداخت و از حاضران به‌ویژه مادران خواست ضمن مطالعه آثار ادبی فارسی و پاسداشت زبان ملی، کودکان را هر چه بیشتر با زبان و ادبیات فارسی آشنا سازند.
گفتنی‌ست در پایان، از سوی کتابخانه ابوریحان به همه کودکان حاضر در برنامه کتاب، پرچم و بادکنک اهدا گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

72 − 63 =