پ مثل : پرواز


هم زمان با حضور هیأت داوری جشنواره های کتاب محور کشوری در کتابخانه کودکان یار مهربان طرح نوین” پ مثل پرواز ” نیز در این مکان فرهنگی به اجرا در آمد .

خراسانی نسب مسئول کتابخانه ،ضمن خوش آمدگویی به هیأت بازدید کننده و تشریح فعالیت های انجام شده ،از ایشان دعوت به عمل آورد تا به جمع کودکان حاضردر سالن بپیوندند و از نزدیک شاهد اجرای این عزیزان باشند. وی همچنین یادآور شد ؛ میل و رغبت کودک به هنر نمایش بر هیچکس پوشیده نیست و زبان هنر همواره راهگشاست لذا برآن شدیم تا با اجرای  نمایشی کودکانه که اعضاء کودک غالبا” در اجرای آن نقش دارند، کتاب انتخابی خود را بانام “دانستنی های پرندگان” به دیگر کودکان حاضر در سالن معرفی و آنان را به مطالعه این کتاب ترغیب نماییم .

مسئول کتابخانه کودکان یار مهربان؛ اجرای این طرح را در افزایش انگیزه برای مطالعه کتاب های کتابخانه ، آشنایی با محیط زیست ،حیات وحش و یادگیری به کمک کارت های راهنما مفید برشمردو سپس به نحوه اجرای این طرح پرداخت .

وی گفت : روش کار به این شکل است که ابتدا کارتهای  راهنمای پرندگان که برگرفته از متن کتاب انتخابی “دانستنی های پرندگان “است بین بچه ها توزیع می شود (هر کارت حاوی اطلاعات بسیار جذاب و خواندنی مربوط به یک پرنده خاص است که البته نام کتاب انتخابی که  اطلاعات از آن اقتباس و برگرفته شده است در پایان هرکارت جای می گیرد).سپس 5 نوع پرنده از کتاب انتخاب می شود که به جای هر پرنده یک کودک نقش آفرینی می کند. صورتک های کاغذی ،قالب استفاده شده برای این نمایش هستند.

ناگفته نماند که روز قبل از نمایش ،کودکان نقش آفرین، بایستی به همراه والدین خود به کتابخانه بیایند و دقایقی را به مطالعه کتاب مذکور بپردازند تا با الهام از کتاب و داشته های خود، دوستانشان را به مطالعه کتاب فرا بخوانند . گفته های نمایشی تنها بخشی از اطلاعات راجع به هر پرنده می دهد و کودک برای دریافت اطلاعات بیشتر بایستی حتما” به کتاب مراجعه کند.

بخش پایان کارهم به نوشتن آرزوهای کودکان برای پرندگان آزاد و مهربانی با آنهااختصاص می یابد که پس از نوشتن ،همگی بر روی درخت آرزوها نصب می شود .

درانتهای برنامه ، هیأت بازدید کننده نیز که در جهت بررسی دست آوردها ، شاخص ها و امکانات ترویج کتاب و کتابخوانی  به استان فارس سفر کرده بود ، طی ارزیابی های انجام شده  ازکتابخانه کودکان یار مهربان به عنوان یکی از منحصر به فردترین مکان ها یاد نمود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =