نشست بهار و تقدیر در کتابخانه ابوریحان


به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، «نشست کتابخوان و شعرخوان بهار» و آیین تقدیر از برگزیدگان «مسابقه مکتوب خواجوی کرمانی و امیرکبیر فراهانی» با حضور اهالی کتاب و علاقه‌مندان در کتابخانه ابوریحان برگزار شد.
در آغاز برنامه، محمدرضا ابراهیمی مسئول کتابخانه با تبریک فرارسیدن بهار و جشن نوروز، به پیشینه نوروز و جغرافیای آن از شرق اروپا تا هند و آسیای میانه اشاره کرد و درباره نشست و مسابقه مکتوب این کتابخانه که با همکاری کتابخانه مشارکتی آیت‌الله زبرجد (آستانه) و مؤسسه آموزش عالی زند شیراز برگزار شد، به ارائه توضیحاتی پرداخت. وی با بیان جایگاه و اهمیت شخصیت‌های‌ خواجوی کرمانی و امیرکبیر در تاریخ ادبی و سیاسی ایران، استقبال از مسابقه مکتوب درباره این بزرگان را بسیار خوب –و با شرکت بیش از هشتصد تن از استان‌‌های فارس، تهران، کرج، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان غربی- دانست.
پس از آن، علی محمدزاده عضو فعال کتابخانه ابوریحان به معرفی کتاب‌های «پنج رازی که باید قبل از مرگ بدانیم» از دکتر جان ایزو با موضوع خودسازی و موفقیت، «در ستایش مرگ» از ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی و برنده جایزه نوبل ادبیات و «همه می‌میرند» از سیمون دوبوار فیلسوف و فمینیست فرانسوی و نامزد دریافت جایزه ادبی نوبل پرداخت که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
سپس، معصومه اقتداری مسئول بخش نسخ خطی کتابخانه آیت‌الله زبرجد (آستانه) به معرفی کتاب «نوروزنامه» منسوب به خیام نیشابوری، با تصحیح مجتبی مینوی پرداخت و گفت: این کتاب درباره پیدایش جشن نوروز و آداب آن در دوران پادشاهان مختلف است که در اواخر قرن پنج هـ.ق نگاشته شده و نخستین کتاب فارسی‌ست که مستقلاً درباره نوروز سخن گفته است. اقتداری در پایان به ارائه توضیحاتی درباره خدمات و منابع کتابخانه آیت‌الله زبرجد به‌ویژه بخش نسخ خطی پرداخت و منابع این بخش اعم از نسخ خطی، چاپ سنگی، سند و عکس‌های تاریخی را برای پژوهشگران بسیار مفید و ارزنده دانست.
کیانا کیانی دیگر معرفی‌کننده کتاب بود که به معرفی «ضیافت» اثر افلاطون -با ترجمه محمدعلی فروغی- پرداخت و گفت: این کتاب مهم‌ترین اثر افلاطون درباره عشق و به‌صورت روایتی ا‌‌ست، و رساله‌ای از رساله‌های سقراطی افلاطون می‌باشد که در آن سقراط چهره اول است.
پس از آن، محمدرضا ابراهیمی به معرفی و پیشنهاد مطالعه کتاب‌های‌ «امیرکبیر و ایران» از فریدون آدمیت و «میرزا تقی‌خان امیرکبیر؛ نگاهی به زندگی و زمانه امیرکبیر» از مینا چوپانی، و کتاب‌های «دیوان اشعار خواجوی کرمانی» با تصحیح و مقدمه احمد سهیلی خوانساری و «خواجوی کرمانی» اثر علی رزاقی شانی پرداخت.
در بخش دیگر برنامه، هادی فردوسی شاعر جوان استان فارس و دارنده چند کتاب شعر به خوانش اشعاری از خود با موضوعات بهار، عشق و طنز پرداخت که با استقبال حاضران روبرو شد و در ادامه، حسن رونقی عضو کتابخانه ابوریحان به خوانش و شرح غزلی از حافظ اقدام نمود.
در پایان، از برندگان مسابقه مکتوب خواجوی کرمانی و امیرکبیر فراهانی بدین‌شرح تقدیر شد: فرح‌ناز فارسی، زینب امامی‌دوست، محسن بردبار، رسول جهان‌تاج، محمد حسینی، کبری جواهر، جواد زرین‌تاج، رضا اژدهاکش، خدیجه قورتانی و منصوره اسمعیلی.
گفتنی‌ست در این نشست، مسئول و کتابداران کتابخانه مشارکتی آیت‌الله زبرجد، مسئول کتابخانه مشارکتی سیدالشهداء، مسئول کتابخانه مشارکتی سید شمس‌الدین، مسئول کتابخانه عمومی کودکان آفتاب و زهرا شاه‌نظرنژاد و خیریه حمیدپور از اعضای هیئت‌رئیسه انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه فارس حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

81 − = 73