نخستین نشست کتابخوان کتابخانه اندیشه در سال 98


نخستین نشست کتابخانه سال 98 کتابخانه اندیشه در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت ماه با حضور  اعضای فعال کتابخوان ساعت 18 برگزار گردید.

ابتدا مسئول کتابخانه مصطفی روزگار ضمن خوشامدگویی به حاضرین، و تشکر از حضور صمیمانه آنها در جلسه، در خصوص نشست کتابخوان با هدف ترویج کتابخوانی برای عامه مردم و با تاکید ویژه برنقش و جایگاه کودکان و نوجوانان و اهمیت آن  مطالبی را بیان نمودند و ضمناً وعده برگزاری مستمر این نشست ها به طور ماهانه و برگزاری دیگر برنامه های فرهنگی  درصورت تمایل اعضاء نیز داده شد که با استقبال حاضرین مواجه گردید.

بعد از بیان سخنان مسئول کتابخانه، حاضرین در نشست به ترتیب کتابهای خود را معرفی نمودند.

به عنوان نفر اول در این نشست فاطمه رضائیان کتاب “قهوه سرد آقای نویسنده”  نوشته “روزبه معین”  را معرفی نمودند، و با توضیحاتی درباره کتاب و نویسنده آن اظهار داشتند که این کتاب در سال 1396 توسط انتشارات نیماژ چاپ شده است و خواندن آن را به دیگران نیز توصیه نمودند.

سپس  مینو زهتاب زاده کتاب “پله پله تا ملاقات خدا“ نوشته “عبدالحسین زرین کوب” که در مورد زندگی، اندیشه و سلوک مولانا جلال الدین محمد بلخی می‌باشد را با جذابیت و بیان زیبا خود معرفی نمودند. خانم زهتاب زاده ضمن معرفی کتاب و توصیه خواندن آن به حاضرین، صحبت آقای روزگار مبنی بر توجه ویژه بر حضور کودکان و نوجوانان را تایید نموده، و آمادگی خود و حاضرین را برای  برگزاری هرنوع برنامه فرهنگی در این خصوص اعلام کردند.

کتاب ” من پیش از تو” نوشته “جوجو مویز” کتاب بعدی بود که توسط سهیلا رئیسی معرفی شد. ایشان ضمن توضیحاتی پیرامون اینکه کتاب موضوعیت عاشقانه دارد بیان نمودند در اصل کتاب سه جلد با سه عنوان ” من پیش از تو ، من پس از تو و باز هم من” می باشد که این روزها با استقبال و تقاضای چشم گیری برخوردار میباشد و ضمناً توصیه کردند که این کتاب ها برای کتابخانه هم تهیه گردد.

خانم نگهداری چهارمین نفر بودند که به معرفی کتاب منتخب خود پرداختند و کتاب بیشعوری نوشته خاویر کرمنت ترجمه احمدوند و از” انتشارات مصطفی”  را معرفی و دلایل خود را درخصوص اهمیت این کتاب بیان و دیگران را نیز به خواندن آن توصیه نمودند.

میترا مولا پنجمین نفری بودند که کتاب کوری را معرفی نمودند، درباره کتاب توضیح دادند: این کتاب که نوشته ژوزه ساراماگو، ترجمه مهدی غبرایی از انتشارات مرکز می باشد با نام های دیگری مانند تاملی بر کوری و هیولای سفید نیز منتشر شده است داستانی جذاب دارد و توصیه کردند که این کتاب را هم بخوانند.

الهام ندافی آخرین نفر از خانم های شرکت کننده در نشست بودن که به معرفی کتاب “کمدی الهی” نوشته دانته و ترجمه شجاع الدین شفا پرداختند واین توضیح دادند که این کتاب سه گانه در واقع کتاب شعر است که توسط دانته آلیگیری شاعر ایتالیایی (قرن 14) سروده شده و در سه جلد با عناوین “دوزخ ، برزخ و بهشت” به چاپ رسیده. دانته دراین کتاب سفر خیالی خودرا بیان می کند. ایشان نیز خواندن این کتاب را به دیگران هم توصیه کردند.

در پایان جلسه مصطفی روزگار به عنوان آخرین نفر کتاب دو قرن سکوت آقای عبدالحسین زرین کوب را معرفی کردند و در توضیح انتخاب این کتاب اظهار داشتند که این کتاب به بخش مهمی از تاریخ سرزمین ایران را کالبد شکافی می نمایند و دوران تلخ و تاریکی را که دراین دو قرن بر ملت ایران گذشته را به خوبی تشریح می نماید خواندن این کتاب را برای هر ایرانی بسیار لازم می داند.

در پایان نشست تمام شرکت کنندگان به الاتفاق از ضعف منابع کتابخانه به ویژه رمان های خوب و آثار نویسندگان بزرگ گله داشته و درخواست تقویت بخش ادبیات داستان و رمان را داشتند.

این نشست در ساعت 19  به پایان رسید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =