رمان «و توی دروازه» در شیراز نقد و رونمایی شد


به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، رمان «و توی دروازه» نوشته عباس سعیدی از انتشارات کتاب جمکران، در نشستی با حضور نویسنده کتاب، دکتر لاله آتشی عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز به‌عنوان منتقد، مسئولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس و شهرستان شیراز، وَ جمعی از فرهنگ‌دوستان و اهل کتاب نقد و رونمایی شد.

در این برنامه که به همت کتابخانه عمومی ابوریحان و همراهی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز و با شعرخوانی و متن‌خوانی اعضای «انجمن ادبی بهار نارنج شیراز» برگزار شد، روح‌الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، مهدی ظهرابی معاون امور کتابخانه‌ها و کتابخوانی مدیر کل، فاطمه صفری‌راد رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز، فاطمه زارع مهذبیه مشاور امور بانوان و خانواده فرماندار شیراز، و جمعی از مسئولان و کتابداران کتابخانه‌های عمومی و فعالان فرهنگی و ادبی حضور داشتند.

در ابتدای برنامه، محمدرضا ابراهیمی مسئول کتابخانه ابوریحان با ذکر استقبال مخاطبان از رمان «و توی دروازه» در مدت کوتاه نشر آن از سوی انتشارات کتاب جمکران و قرارگرفتن آن در میان آثار پرفروش این انتشارات در چندماه نخست چاپ آن، به بیان پیشینه حرفه‌ای نویسنده کتاب پرداخت. وی با اشاره به انتشار آثار دیگری از نویسنده جوان کتاب، از جمله مجموعه داستان کوتاه «آخرین روزهای سال»  و نمایشنامه «هادورا، مهمان ناخوانده»، برگزیده‌شدن آثار وی در جشنواره‌های فرهنگی و نویسندگی همچون «جشنواره داستان کوتاه ارغوان»، «جشنواره داستان کوتاه پایداری»، «جشنواره داستان طنز خط‌خطی»، «جشنواره داستان‌های ده‌کلمه‌ای فراموشی‌لی» و… را نشان توان و تبحر این نویسنده 28 ساله دانست.

پس از آن، عباس سعیدی نویسنده اهل اهواز و فارغ‌التحصیل رشته ادبیات نمایشی از مؤسسه آموزش عالی هنر شیراز، با اشاره به نوشته‌شدن رمان مذکور  بر پایه اتفاقی واقعی که در روستای ابوحمیظه خوزستان در زمان جنگ ایران و عراق روی داده است، نگاه متفاوت کتاب به وقایع جنگ تحمیلی و دفاع مقدس را از ویژگی‌های آن برشمرد که پرهیز از نگاه سیاه و سفید وَ طنز به‌کاررفته در کتاب از شاخصه‌های آن است. سعیدی ادبیات جنگ را در ایران و همه جهان مورد توجه دانست و اثر خود را رمانی مدرن خواند که دیدی غیرکلیشه‌ای نسبت به موضوع داشته و تلاش کرده است تصورات موجود راجع‌به کتاب‌های نوشته‌شده در حوزه جنگ را تغییر دهد. وی زبان و بیان رمان را هم برای نوجوانان و هم بزرگسالان مناسب خواند و گفت اگر چه ممکن است طراحی جلد کتاب آن را به‌عنوان رمان نوجوان معرفی کند اما می‌توان آن را به بیانی دیگر، رمان بزرگسال که برای نوجوان هم مناسب است، دانست.

سپس، دکتر لاله آتشی عضو هیأت علمی بخش زبان‌های خارجی و زبان‌شناسی دانشگاه شیراز و عضو مرکز مطالعات ادبیات کودک در این دانشگاه در جایگاه منتقد و در گفت‌و‌گویی دوجانبه با نویسنده، به بررسی ویژگی‌های ادبی و محتوایی کتاب مانند: روایت داستان، شخصیت‌پردازي، شیوه بیان و سبک نگارش، زاویه دید، استفاده از طنز و… پرداخت و آن را در مجموع اثری موفق و شایان توجه دانست که به ‌چاپ دوم رسیدنِ کتاب در مدت چندماه، نشان از کشش و مورد توجه‌قرارگرفتن آن از سوی مخاطبان دارد.

در ادامه، شاعران و نویسندگان «انجمن ادبی بهار نارنج» آقایان غلام‌علی خوشبخت، مهدی مباشر، ابوالقاسم صلح‌جو، حسن داناپور، ناصر زارعی، داریوش جاویدتاش و علی‌اکبر عباسی به خوانش شعر و نثر سروده و نوشته خود -غالباً با موضوع طنز- پرداختند.

در پایان، دکتر روح‌الله منوچهری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، برنامه‌‌های مختلف فرهنگی همچون نشست‌ نقد و رونمایی کتاب‌های خوبِ تازه‌‌انتشار‌یافته را از جمله برنامه‌های مهم مجموعه کتابخانه‌های عمومی فارس و از راهبردهای ترویج کتابخوانی دانست که برگزاری آن در کتابخانه‌ها با حضور و استقبال مسئولان و اهل فرهنگ روبرو شده و اقبال مردم به کتابخوانی و کتابخانه‌های عمومی -به‌عنوان فرهنگ‌سراهای اجتماعی- را در پی داشته است.

گفتنی‌ست در این نشست، طرح «تابستانه کتاب» و امکان خرید کتاب با شرایط ویژه که در ده‌ها کتاب‌فروشی عضو این طرح در استان فارس در حال انجام است نیز برای حاضران تشریح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

76 − 72 =