هنر خوب زندگی کردن


گذری بر کتاب

آندره موروا يكي از نویسندگان و مورخان بزرگ فرانسو ی ست. آثار موروا حس انسا ندوستی، دانايي و هوشیاری فراوان او را آشكار میسازد. موروا در سال 1939 به عضویت آکادمی فرانسه انتخاب شد و در آن زمان يكي از شخصيتهاي درجه اول ادبيات اين كشور به شمار میرفت.
اين كتاب از جمله كتا بهاي روانشناسانه مؤثر در توسعه ادراك و فهم عمومي در مسائل زندگاني به شمارميآيد. از اي نرو به زعم نويسنده راهنماي روش زندگاني و يا هنر خوب زندگي كردن است. مؤلف در خلق اثر از سخنان بسياري از بزرگان تاريخ استفاده كرده است و كتاب مشحون است از اين نقل قو لها. هنر فكركردن به نظر نويسنده بزرگترين قدرت و بهترين وسيله بدست آوردن سعادت است. به نظر موروا كار بهترين وسيله اعمال قدرت و معرّف درجه توانايي و قدرت شخصي است. هيچ هنر و صنعتي براي يك فرمانده ارتش و يا يك وزير، ارزش تقوي و برتري نفساني را ندارد. آندره موروا در اين كتاب هيچگاه دنبال تعليم اصول رايج ترقي امروزي يعني خدعه، تزوير و ريا نرفته است و همانند فيلسوف، هم هجا اصول درستي و راستي و نيك نفسي را تعليم داده است.
اين كتاب داراي پنج بخش است. در هريك از بخشهاي آن به مواردي همچون هنر نيك انديشيدن، هنردوست داشتن، هنر كاركردن، هنر فرماندهي كردن، هنر پيرشدن اشاره شده است. در بخشي از اين نوشتارآمده است.
« هنر خوب فکر کردن عبارت از آن است که ما از مدل و نمونۀ کوچک داخلی دنیای وجود خود، براساس دنیای بزرگ و واقعی تصویر صریحی که شایستۀ وجود ماست، ساخته باشیم. قوۀ هوش و ادراک در زندگی، تمام موضوعات را به تصرف خود درم یآورد و دنیایی جدید را برای هر انسانی به وجود م یآورد. شیوۀ اندیشیدن به موضوعات، دوست داشتن دیگری، کار و شغل و رهبری در زندگی هر شخص تاثیر بسیاری دارد.
در زندگی، عبور از مرحلۀ جوانی به پیری به حدی کُند و آهسته انجام م یشود که خود شخص این تغییرات را احساس نمیکند. درد حقیقی پیری در ضعف جسمانی نیست، بلکه لاقیدی روحی باعث احساس پیری در زندگی فرد میشود. محبت، تحسین و ستایش در زندگی، به سن و سال احتیاج ندارد و شخص با داشتن روحیه و تفکر مثبت در دوران پیری، میتواند به خوبی زندگی کند. »

مشخصات کتاب

n00123063-b[1]
نویسنده و مترجم:آندره موروآ/ مترجم: دكتر بيدار
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گذری بر کتاب

رياضيات از دوران باستان مورد توجه بشر بوده و از همان آغاز از جمله ذهني ترين و درعين حال عملي ترين تلاشهاي آدمي به شمار آمده است. پيشرفتهاي شگرف علوم و تكنولوژي در سالهاي اخير همگي بر پايه علم رياضيات استوار شده و به همين خاطر دانشمندان و متخصصان علوم و تكنولوژي رياضيات را پايه علوم مي نامند. رياضي يك ورزش بدون تماشاگر است، كه فهميدن آن به منزله انجام دادن آن و انجام دادنش به معني توانايي حل يك مساله است.

مسابقه رياضي بین المللی کانگورو كه به صورت چندگزینه اي براي دانش آموزان مختلف (از اول دبستان تا سال آخر دبیرستان) طراحي شده هر ساله در سراسر دنيا برگزار مي شود. کشور ما نیز از سال 2009 با نمایندگی باشگاه دانش پژوهان جوان به عضویت در این مسابقه پذیرفته شده است. اين مسابقه در اواخر فروردین ماه هر سال در صورت همکاري ادارات آموزش و پرورش استانها در هر شهر، برای پایه های سوم، چهارم، پنجم و ششم ابتدایی و دوم و سوم راهنمایی برگزار می شود.

هدف ریاضیات کانگورو، فقط برگزاری یک مسابقه و رقابت متداول بین دانش آموزان نیست، در واقع ریاضیات کانگورو بیشتر یک روز شاد ریاضی است. هدف ریاضی کانگورو ارتقاء درک ریاضی دانش آموزان، رشد توانمندیهای دانش آموزان برای لذت بردن از فعالیت های هوشمندانه و تقویت اعتماد به نفس دانش آموزان در یادگیری ریاضی است. اين مسابقات برنده ندارد، بنابراین همه دانش آموزانی که در روز و مسابقه کانگورو شرکت می کنند برنده هستند.

کتابهای ریاضیات کانگورو كه در شش مجلد به همت انتشارات فاطمي به زيور طبع آراسته شده است، حاوی مساله ها و پاسخ های تشریحی مسابقات کانگورو با توجه به مقاطع تحصيلي دانش آموزان طراحي شده است. هدف از انتشار اين كتاب آشنایی بیشتر دانش آموزان و معلمان با این مسابقه، خصوصا مساله های ساده، زیبا و جذاب و راه حلهای بدیع و خلاقانه ی آنها است.

مشخصات کتاب

نویسنده و مترجم: پیتر هولوران/ بردیا حسام , زهره پندی
ناشر: انتشارات فاطمی
موضوع: ریاضیات
کلید واژه: ریاضیات
تعداد صفحات: 128
قطع: رقعی
موجود در: همه کتابخانه ها
توضیحات: ار اوایل دهه‌ی 1980 یکی از معلمان ریاضی استرالیا به نام پیتر هولوران روش نوینی را برای تصحیح پرسش‌نامه‌ی چند گزینه‌ای با کامپیوتر ابداع کرد. ابداع این روش موفقیت بزرگی برای مسابقه‌ي ملی ریاضی استرالیا بود و امکان شرکت همزمان دانش‌آموزان را در این مسابقه فراهم می‌آورد. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 2 =