برگزاری جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز


فرماندار شیراز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان:
شهردارانی که نیم درصد را نمی دهند، به توسعه فرهنگی شهر آسیب می زنند
محمدرضا امیری در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز با تأکید بر لزوم پرداخت اعتبارات نیم درصد کتابخانه های عمومی در شهرهای شیراز و صدرا، گفت: با شهردارانی که بدهی های خود به کتابخانه ها را پرداخت نکنند، برخورد صریح و قانونی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، فاطمه صفری راد رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز و جمعی از مسئولان شهرهای شیراز و صدرا به ریاست محمدرضا امیری برگزار شد.

در ابتدا صفری راد با ارائه گزارشی از جلسات تشکیل شده انجمن کتابخانه عمومی صدرا به بیان مواردی درباره عدم واریز نیم درصد سهم کتابخانه ها از درآمد شهرداری صدرا و … پرداخت . سپس مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اعلام دو خبر خوش درباره کتابخانه های عمومی شهر شیراز عنوان کرد: در سال جاری موضوع زمین کتابخانه مرکزی شیراز پس از چند سال به سرانجام رسید و قطعه زمینی در بلوار نیایش با دستور استاندار انتخاب شد که مراحل قانونی واگذاری آن در حال انجام است. همچنین پروژه بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب پس از دو سال بررسی کارشناسی، از هفته جاری وارد مرحله اجرایی شده است.

روح الله منوچهری در ادامه از پیگیری ها برای ساخت کتابخانه شهر صدرا خبر داد و گفت: زمینی که پیش از این برای ساخت کتابخانه عمومی صدرا واگذار شده بود، به دلیل هزینه بسیار آماده سازی آن، مناسب نبود؛ لذا با همکاری شرکت عمران و شورای شهر صدرا زمین دیگری به متراژ دو هزار متر در موقعیت مکانی مناسب برای ساخت کتابخانه صدرا اختصاص یافت که با هزینه اندک در اختیار کتابخانه های عمومی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در صورت پرداخت نیم درصد شهر صدرا توسط شهرداری و با همکاری فرمانداری، ساخت کتابخانه شهر صدرا را شروع خواهیم کرد و به صورت فازبندی و در چند مرحله این کتابخانه ساخته خواهد شد.

منوچهری با تأکید بر نیاز شهر صدرا بر ایجاد کتابخانه خاطرنشان کرد: تا زمان اتمام ساخت کتابخانه، نیز در صورتی که ساختمانی از سوی مسئولان شهر برای این منظور اختصاص یابد، کتابخانه عمومی صدرا در اسرع وقت تجهیز و راه اندازی خواهد شد.

فرماندار شهرستان شیراز نیز در ادامه این دیدار با انتقاد از شهرداران برای عدم پرداخت اعتبارات قانونی کتابخانه های عمومی، عنوان کرد: بحث نیم درصد، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است و شهرداران نباید بر آن بهانه بگیرند. شهردارانی که این حق را پرداخت نمی کنند با دست خودشان به توسعه فرهنگی شهر ضرر می زنند.

محمدرضا امیری با تصویب اینکه بدهی شهرداری های شیراز و صدرا به کتابخانه های عمومی تا سال 97 ، باید ظرف دو ماه آینده پرداخت شود، تأکید کرد: در صورت عدم پرداخت، فرمانداری با شهرداری ها برخورد صریح و قانونی خواهد کرد.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز همچنین بر تعیین تکلیف کتابخانه شهر صدرا تأکید و خاطرنشان کرد: پرداخت هزینه زمین و واگذاری آن به مجموعه کتابخانه در اسرع وقت انجام شود تا به زودی شاهد کلنگ زنی این کتابخانه باشیم.

امیری در ادامه خواستار تسریع افتتاح کتابخانه عمومی دو شهر داریون و خان زنیان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس شد و گفت: در شهرستان شیراز روستاهای واجد شرایط برای افتتاح کتابخانه نیز وجود دارد که باید برای آن ها نیز اقدام کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 51 = 54