برگزاری جلسه انجمن ادبی بهار نارنج در کتابخانه عمومی حافظیه


سه شنبه مورخ 5 شهریورماه 98 جلسه انجمن ادبی بهار نارنج برگزار گردید. برنامه ، طبق رسم دیرین با خوانش غزلی از حافظ آغازشد و استاد زیانی غزل شماره 78دیوان حافظ را خواندند وسپس به شرح اشعار پرداختند.

استاد زیانی همچنین به مناسبت محرم و عاشورای حسینی مطالب جالب و ارزنده ای در مورد آداب و رسوم مردم شیراز در ماه محرم را برای جمع حاضر بیان نمودند. مطالب این بخش از برنامه براساس کتب آقای زیانی با موضوعات آداب و رسوم مردم شیراز قابل دستیابی می باشد.
در گذشته مردم هر محله در شهر شیراز تلاش می کردند تعداد سینه زنان آن محله بیشتر از سایر نقاط شهر باشد و علاوه بر آن برای زیباتر شدن علم ها و پرچم های هیئت محل نیز بسیار تلاش می کردند. وی ادامه داد: روسای محلات و هیئت ها، تکیه ها و مساجد را محل جمع شدن سینه زنان قرار می دادند و افرادی که نذرکرده بودند برای امام حسین (ع) علم و پرچم بسازند نیز در این مکانها آن را به بزرگان هیئت ها تقدیم می کردند. مردان قدرتمند هر محله طبق هایی را که مملو از چراغ و آیینه بود برسر می گذاشتند و سر چهارراه ها به دور خود می چرخیدند، مردم نیز در این مواقع صلوات می فرستادند.
آقای زیانی افزود: علاوه بر حمل طبق، مردان قدرتمند پایه علامت که از جنس فلز و بسیار سنگین بود را بر روی شال خود که بر کمر بسته بودند می گذاشتند و با دیدن شاهچراغ(ع) به گونه ای خم می شدند که فنر بالای علامت که دارای زنگی بزرگ بود نیز به به حرم مطهر تعظیم می کرد.
لازم به ذکر است که استاد زیانی متولد ۱۳۱۴ در یکی از محلات قدیمی شیراز به نام بالا کفت و فارغ‌التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شیراز است. او در سروستان، بندامیر، سیوند، بوشهر و شیراز به تدریس پرداخته و در سال ۱۳۶۱ بازنشسته شد. این نویسنده پس از بازنشستگی، به پژوهش روی آورد که نتیجه آن بیش از ۱۰ جلد کتاب است. وی در حوزه حافظ پژوهی آثاری همچون «آداب و رسوم و باورهای مردم زمانه در شعر حافظ، گل‌واژه‌های شعر حافظ و «سحرآفرینی‌های حافظ را به چاپ رسانده‌است که در سال ۱۳۸۹ ضمن نقد این آثار، از او تقدیر به عمل آمد. آداب، رسوم و باورهای مردم از زبان حافظ، سعدی و مولوی، آرامستان‌های شیراز در حال و گذشته و هنرهای سنتی و صنایع دستی شیراز از دیگر آثار پژوهشی استاد زیانی هستند.
برنامه با شعرخوانی اعضاء انجمن و بیان ایرادات و نظرات در مورد اشعار ادامه وسپس با پذیرایی پایان یافت .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 6 = 3