بخش کودک


پسر و دختر دلبندم!
شما می توانید با عضویت در بخش کودک کتابخانه های شیراز از کلی بازی های فکری، بازی های کامپیوتری و کتابهای رنگ و وارنگ و زیبا با کلی داستانهای قشنگ استفاده کنید.

کدو قلقه زن و خاله سوسکه و … تازه قصه های قدیمی کتابهاست که می توانید ازشون استفاده کنید…

پس دست مامان و بابا را بگیرید و زود بیاید همدیگر رو ببینیم. خاله مریم، خاله پروین و کلی عموی مهربون منتظرتون هستند. 

اطلاعات

index

 بهار در بهار

بوی بهار می آید ، بوی طرب .

بنفشه ها و بابونه های خوشبوی چه بی قرار از لابلای رگبرگ های خاک تو را سرک می کشند .

نسیم نوروزی وزیدن گرفته و شکوفه های بادام بر سر شاخسار ، ترانه شاد شکفتن را می خوانند .

شاپرک های پرطلایی ، در آسمان آبی بهار به رقص درآمده اند و دسته دسته ، قصه شکفتن سنبل را درگوش بلبل زمزمه می کنند و ما چه شادان در این بهاران ، عطر خبر شکوفائی بخش کودکمان را در سرسبز  دشت کتابخانه های عمومی شهرمان می پراکنیم و این تازه اول عشق است .

عاشقان ، دلداده ها ، دوستان و دلسوزان کودکان دیارمان  شاد باشید که همینک :

بهاری در دل بهار متولد شد .

حرفای دل نی نی کوچولو با خدا

سلام خداجونم٬ سلام خدای مهربونم ٬ منم نی نی کوچولو ٬ می دونم که اٖلآن صدای منو

می شنوی . این رو هم می دونم که تو ما کوچولوهارو دوست داری و خیلی زود دعامون رو برآورده می کنی . برای همین هم یه مدت هست که اومدم توی این بخش کودک که خیلی قشنگ و دوست داشتنیه نشستم تا از همین چا برای خاله پروینم دعا کنم . آخه خاله دلش   می خواد همه بچه های دنیا دلشون شاد و لباشون پراز خنده باشه . از شیطون دوری کنن و با تو دوست باشن . پس خداجون تو هم لطفا به خاله کمک کن .

خدایا به امید تو

2888

بچه ها من تخم مرغ خام بودم ، کسی منو دوست نداشت . اما از وقتی مطالعه می کنم پخته شدم . حالا دیگه خوشمزه ام و همه منو دوست دارن . باورکنید !
شما هم اگه مطالعه کنید همه دوستتون دارن . به جون خودم دارم راست میگم .

ی

مردی بالای درخت رفت ٬ بهش گفتند : برای چی می ری بالای درخت ؟ گفت : آخه می خوام توت بخورم . گفتند : این که درخت چناره. توت که نداره.

گفت : آخه توت داخل جیبمه .

یک روز یه کبریت سرش را می خارونه  ٬ آتیش می گیره.

مامانه می گه : پسرم بیا اسفناج بخور ٬ آهن داره .

پسره می گه : نمی خورم مامانی . می دونی چرا ؟

مامانه می گه خوب چرا؟

پسره می گه : آخه آب خوردم می ترسم آهناش زنگ بزنه .

من بهارم

من بهارم فصل باران
دوست دارم دانه ها را

سبز و خرم ، شاد و خندان
بازی پروانه ها را

دوست دارم آسمان را
آفتاب مهربان را

دوست دارم روی گل را
رنگ گل را بوی گل را

دوست دارم ماهیان را
توی چشمه، توی دریا

دوست دارم هر کجا را
باغ و بستان، کوه و صحرا

دوست دارم، دوست دارم
من بهارم، من بهارم

سنجد و سيب و سركه چند تخمِ مرغ رنگي
با سمنو و سركه چه سفره ي قشنگی
با يك قرآنِ زيبا كنارِِ تنگِ ماهي
همراهش سير و سبزه چيده شده چه عالي
منتظرِ ِ مهمونيم به فكرِِ هم مي مونيم
با خوشحالي ، هميشه شعر هايِ شاد مي خونيم
با صحت و سلامت هفت سين ما كامله
اگر كه خوش نباشيبم تعطيلی بی حاصله

بچه ها جون عیدتون مبارک

 

راهکارهای افزایش خلاقیت کودکان

خلاقیت به کودک کمک می کند تا آسان تر مشکلات را حل و با ذهن بازتری از چالش ها عبور کند. به همین منظور، بسیار مهم است میزان خلاقیت های فرزند خود را افزایش دهید تا در آینده زندگی راحت تر و موفق تری داشته باشد.

برای این منظور ما چند راهکار مناسب را برایتان یادآوری کرده ایم تا به کمک آنها خلاقیت و ابتکار را در ذهن فرزند خود پرورش دهید.

1. کتاب
یکی از ضروری ترین کارها برای رشد فکر و هوش و خلاقیت کودک، کتاب است. شما با خواندن کتاب برای فرزند خود می توانید تخیل و تصورپردازی های ذهنی او را پرورش دهید. برای این منظور بهتر است کتاب هایی انتخاب کنید که بزرگ هستند و تصاویر رنگی بسیاری در خود دارند. نوشته های کتاب برای کودکان دو تا سه ساله اهمیتی ندارد و همه حواس آنها به تصاویر کتاب است. هنگام خواندن کتاب یک طرح کلی در ذهن خود برای موضوع داستان در نظر بگیرید و با صداهای متفاوت برای شخصیت های مختلف، داستان را برای فرزند خود بخوانید.

2. داستان‌گویی
برای جلب توجه بیشتر کودکان داستان های خود را برای او تعریف کنید. از شخصیت های واقعی در اطراف او و فضای خانه خود برای تصویرسازی و شخصیت های داستان بهره بگیرید. هرچه فضا و شخصیت ها آشناتر باشند، کودک توجه بیشتری به داستان نشان خواهد داد. به این ترتیب، ذهن کودک سعی می کند داستان را تصویرسازی کند و به این بازی و سرگرمی خوب، هم‌‎زمان خلاقیت ذهنی فرزند را نیز پرورش می دهید.

3. موسیقی
وسایل موسیقی از جمله اسباب‌بازی هایی هستند که در افزایش خلاقیت در ذهن کودکان نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. هنگامی که کودک با سازهای اسباب بازی خود صدا تولید می کند، آواز می خواند و شاد است، در واقع در حال بروز استعدادهای ذاتی خود است. شما با تحسین و تشویق او می توانید این ابتکارات را در ذهن او پرورش دهید.

4. وسایل الکترونیک ممنوع!
برای اینکه ذهن کودک باز باشد و بتواند خیال‌پردازی کند، باید تا حد امکان استفاده از وسایل الکترونیک را کاهش دهید. شاید وقتی موبایل خود را دست او می دهید، سرگم باشد و دیگر سروصدا و شیطنت نکند اما با این کار موجب کاهش خلاقیت ذهنی فرزندتان می شود. یا تماشای تلویزیون و برنامه های تلویزیونی وقت او را پر می کنند و اجازه نمی دهند فرزند دلبندتان خیال‌پردازی کند بارها و بارها این مساله را یادآور شده ایم که کودکان زیر دو سال نباید پای تلویزیون بنشینند. کودک باید حداکثر 30 دقیقه اجازه تماشای تلویزیون را داشته باشد. بیش از این، قوه تخیل و خلاقیت های او کمرنگ می شود.

5. فضاسازی
نمایش و ایفای نقش های مختلف به کودک کمک می کند تا خود را جای شخصیت های مختلف قرار دهد. برای موفقیت در این مسیر باید قدرت خلاقه و قوه تخیل قوی داشته باشد. برای این منظور شما باید به تخیل او کمک کنید و برایش امکانات و فضای مناسب را تهیه کنید. به طور مثال، اگر دوست دارد نقش معلم را ایفا کند، برایش مثلا عینک و خودکار و دفتر تهیه کنید تا نقشش را بازی کند. لازم نیست وسایل گران خریداری کنید، با ساده ترین وسایل موجود نیز می توان به رشد قوه تخیل کودک کمک کرد.

ضرورت مطالعه و کتابخوانی کودکان

مطالعه و کتابخواني کودکان
کودکان و نوجوان براي آمادگي جهت زندگي آينده به علم وآگاهي در زمينه هاي گوناگون نياز دارند و مطالعه کتاب اين امكان را به آنان مي دهد که سياهي جهل و ناداني را از خود دور کنند و به سوي سعادت و خوشبختي قدم بر دارند . آنان درهر زمينه اي که نياز به اطاعات داشته باشند مي توانند از کتاب بهره گيرند و هر چه بيشتر مطالعه کنند ا ز آگاهي زيادتري برخوردارمي شوند ودر زندگي آينده شان تاثيرات مثبت و موثري نيز مي گذارد .

با طرح مسائل زيربه اهميت مطالعه نزد کودکان اشاره مي کنیم:
• مطالعه راهي براي پيشرفت تحصيلي کودکان است .
• مطالعه سبب تقويت روحيه ديني وپاسخ به سوالات مذهبي آنان می شود .
• عادت به مطالعه دردوران کودکی پايدارتراست.
• مطالعه زمينه اي براي تفكر و پرورش خلاقيت کودکان فراهم می کند .
• مطالعه راهي براي آشنايي با مسائل روز است .
• مطالعه پيوند انديشه خواننده با نويسنده و همچنين پيوند با علم دانشمندان و خردمندان است
• مطالعه زمينه اي براي پند آموزي از تجارب ديگران است .
• مطالعه راهي براي گسترش افقهاي ذهني کودکان و نوجوانان و شناخت الگوهاي مناسب است.
• مطالعه راهي براي آموزش غير مستقيم راه و رسم زندگي به مخاطبان است .
• مطالعه راهي براي غني سازي اوقات فراغت است .
• مطالعه راهي براي تقويت توانايي مخاطبان جهت نيازها و خواسته هاي دروني است .

راه هاي موثر در تشويق کودکان و نوجوانان
با توجه به اهميت مطالعه در زندگي انسانها به خصوص کودکان و نوجوانان مي بايست با ايجاد و فراهم سازي امكانات و شرايط لازم ، آنها را در امر مطالعه تشويق کرد و به جرات مي توان گفت اولين و موثرترين الگو براي آنها مطالعه والدين در منزل و در ساعات فراغت است چرا که آنها شاهد استفاده بهينه و درست والدين مي باشند . شناسايي موضوع مورد علاقه کودکان در مطالعه و فراهم سازي کتابهای مناسب جهت مورد علاقه عضويت آنان درکتابخانه های نزديك منزل -مدرسه – کانون – مسجد و … معرفي کتابهای گوناگون به شيوه هاي مختلف از جمله نشريه ديواري، قصه گويي، نقد کتاب، مسابقه، بازي و سرگرمي، شعر خواني و …
• بازديد از کتابخانه هاي سيار، کتابخانه مرجع ، انتشارات ، چاپخانه ها و …
• معرفي نويسندگان و شاعران کودک و نوجوان و دعوت از آنها جهت پاسخ به سوالات
• تشويق و ترغيب آنها به خريد کتابهای مورد علاقه و تشكيل و راه اندازي کتابخانه در منزل
• تشويق واهدا لوح به کوکان کتابخوان
• اجراي مسابقات کتابخواني به روشهاي گوناگون
• منظورکردن مطالعه خارج از درس به عنوان بخشي از تكليف شب
• استفاده از کتاب به عنوان هدیه در مسابقات
• راه اندازي نمايشگاه از تازه هاي کتاب و تخفيف ويژه جهت خريد
• خلاصه نويسي کتابها توسط کودکان
• معرفي کتابهای موفق و برگزيده سال
• معرفي و اهميت دادن به مجلات ويژه کودکان
• مصور سازي و کتاب سازي توسط مخاطبان
• تهيه کارتهاي هفتگي و نوشتن ميزان مطالعه و عضويت در کتابخانه ها
از ديگر نكات قابل توجه در تشويق کودکان به مطالعه مي توان به فراهم نمودن زمينه اي مناسب براي خواندن کتابهای شعر و داستان توسط گروه نوجوان براي گروه سني کودك اشاره کرد .

“یادمان باشد کتاب، معلمي است که بدون عصا و تازيانه ما را تربیت مي کند”

طراحی خلاقانه کتابخانه برای کودکان

کودک شما در ۲ سالگی ممکن است مشتاق داشتن هر چیزی باشد. او به کتابی نیاز دارد که متعلق به خود او باشد. حتی اندازه و شکل این کتاب برای او مهم است. او به کتاب مورد علاقه خود صدها بار نگاه می‌کند و آن را نیز به دوستانش نشان می‌دهد.

شما می‌توانید یک کتابخانه برای کودک خود بسازید، اما قبل از هر چیز کتاب‌هایی ساده و دارای تصویرسازی خوب به او هدیه بدهید. هیچ‌گاه به او یک کتاب عمومی و با کاغذهای کلفت ندهید. کتابی برای او بخرید که واقعا زیبا باشد، کتابی که او از داشتنش خوشحال باشد و بخواهد آن را به دیگر دوستانش نشان دهد

کتابخانه مخصوص کودکان باید بی‌نهایت زیبا باشد. یک کتابخانه با طراحی خوب می‌تواند کودک را به خواندن کتاب تشویق کند و کتاب خواندن تبدیل به عادتی همیشگی برای او شود. چیزی که مهم است ساختن کتابخانه‌ای است که با شخصیت کودک شما هماهنگ است.

در این مطلب می‌توانید نمونه‌هایی از طراحی کتابخانه برای کودکان را مشاهده کنید. به یاد داشته باشید یک کتابخانه خوب به معنی یک کتابخانه پرخرج نیست، بلکه باید علاوه بر داشتن طراحی فیزیکی خوب دارای خدمات مناسب و مدیریت درست و نیز مجموعه‌ای از کتاب‌های مناسب کودکان باشد.
اگر شما در خانه کودک دارید، فراموش نکنید که می‌توان کتابخانه را در اتاق زیرشیروانی و یا اتاق دیگری از خانه ساخت. می‌توانید کتابخانه کودکان را با دیوارهای رنگارنگ و مبلمان کودکانه تزئین کنید.
هنگام طراحی فضای داخلی کتابخانه از دیوارهای رنگی استفاده کنید که کودک را به خود جذب کند و بر روی آن کلمات، حرف‌ها، و یا اعداد را بچسبانید. کتابخانه کودکان می‌تواند دارای بالشتک‌های رنگارنگ با حروف الفبا باشد به طوری که کودک بتواند حروف الفبا در حافظه تصویری خود ثبت کند.
اگر فضای کافی در خانه برای ساخت کتابخانه‌ای برای کودک خود ندارید، می‌توانید او را تشویق به استفاده از کتابخانه‌های عمومی‌ای بکنید که فضای مخصوص کودکان در خود دارند.

تب خالی. صفحه را برای افزودن محتوا ویرایش کنید.

برنامه های جاری
# عنوان برنامه ساعت و تاریخ برنامه توضیحات
1 کلاس ریاضی مقطع ششم ابتدایی پنج شنبه ها ساعت 7.30 کتابخانه شوریده شیرازی
2 مشاوره خانواده تربیت فرزند پنجشنبه ها ساعت 10 صبح کتابخانه شوریده شیرازی
3 قصه گویی پنجشنبه ها ساعت 11 صبح کتابخانه شوریده شیرازی

4

کلاس بافتنی پنجشنبه ها ساعت 10 صبح کتابخانه شوریده شیرازی
5 کلاس حفظ جزء سی ام قرآن کریم سه شنبه ها ساعت 17 کتابخانه ملاصدرا برای کودکان 4 تا 6 سال
6 کلاس حفظ قرآن کریم چهارشنبه ها ساعت 9 صبح کتابخانه طاووسیه
7 کلاس آموزش نقاشی پنجشنبه ها ساعت 9 صبح کتابخانه طاووسیه

برنامه های آتی
# عنوان برنامه ساعت و تاریخ برنامه توضیحات
1 فعالیت شماره یک جمعه ساعت 12 توضیحات
2 فعالیت شماره دو پنجشنبه ساعت 9 صبح توضیحات
4
Picture 288
4
4
4
4
4