استاد جمال زیانی شیراز شناس و عضو انجمن ادبی بهار نارنج شیراز چشم از جهان فروبست.


استاد  زیانی متولد ۱۳۱۴ در یکی از محلات قدیمی شیراز به نام «بالا کفت» دانش آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شیراز بود. او در سروستان، بندامیر، سیوند، بوشهر و شیراز به تدریس پرداخت و در سال ۱۳۶۱ بازنشسته شد؛ این نویسنده پس از بازنشستگی، به پژوهش روی آورد که نتیجه آن بیش از ۱۰ جلد کتاب در این حوزه است.

وی در حوزه حافظ پژوهی آثاری همچون «آداب و رسوم و باورهای مردم زمانه در شعر حافظ»، «گل‌واژه‌های شعر حافظ» و «سحرآفرینی‌های حافظ» را به چاپ رسانده‌است که در سال ۱۳۸۹ ضمن نقد این آثار، از او تقدیر به عمل آمد. دل نوشته‌هایی از فرهنگ، آداب، رسوم و باورهای مردم شیراز، یکی از کتاب‌های شاخص این نویسنده است که با مقدمه زنده یاد جمشید صداقت کیش توسط انتشارات آوند اندیشه با همکاری بنیاد فارس‌شناسی منتشر شده‌است.

کتاب «آفرین‌ها و نفرین‌ها» از این نویسنده نیز در آبان ماه ۱۳۹۷ رونمایی شد؛ این کتاب در ۵ بخش به ترتیب واژه آفرین، واژه نفرین، فعل‌های دعایی باد و بادا، فعل دعایی منفی مباد و مبادا و واژه دعا در اشعار در آثار حافظ، سعدی، مولوی و فردوسی را بررسی و واکاوی کرده‌است. کتاب یادشده که جمال زیانی برای آن از ۱۲ منبع معتبر زبان و ادبیات فارسی بهره برده‌است در ۲۶۲ صفحه و توسط انتشارات نوید راهی بازار کتاب شد.

استاد زیانی عضو انجمن بهار نارنج شیراز بوده و هر هفته سه شنبه ها با قرائت یکی از اشعار حافظ، به شرح و تفسیر این اشعار پرداخته و به صورت مناسبتی به معرفی آداب و رسوم مردم شیراز در زمان های قدیم می پرداختند. سخنان دلنشین و علم و نگاه زیبایشان به زندگی جلوه ای خاص و دلنشین به جلسات انجمن بهار نارنج می داد. روز سه شنبه این هفته استاد غزل 78 حافظ با مطلع دیدی که یار جز سر جور و ستم نداشت را قرائت کردند و به مناسبت محرم و عاشورای حسینی مطالب جالب و ارزنده ای در مورد آداب و رسوم مردم شیراز در ماه محرم را برای جمع حاضر بیان نمودند. از طرف همکاران کتابخانه عمومی حافظیه شیراز و اعضاء انجمن بهار نارنج این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می نماییم و از خداوند متعال برای ایشان طلب مغفرت کرده و برای خانواده محترمشان صبر مسئلت می نماییم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 − = 45