ادامه کارگاه آموزش داستان‌نویسی ویژه ناشنوایان در سال جدید


سه جلسه دیگر از “کارگاه آموزش داستان نویسی ویژه ناشنوایان” در سال جديد به عنوان اولين برنامه براى ناشنوایان عزیز فرهنگی شهر شیراز، با برگردان محتواى آموزشى به زبان اشاره، در کتابخانه عمومی محمد بهمن بیگی برگزار شد.


شركت كنندگان در سومين جلسه دو ساعته این کارگاه، داستان هايى كه به عنوان تكليف كلاسى خود نوشته بودند را باهم مرور كردند. در ادامه، نظرات جمع حاضر و توضیحات تکمیلی و تصحیحی اساتید، درباره هر داستان بيان شد و پس از بررسى بيشتر نقش تخیل در داستان نویسى، كتاب “مشق شبم را ننوشتم” به قلم دیوید کالى و تصویرگری بنجامین چاد از انتشارات افق با دنیایی مملو از تخیل و جنب و جوش، معرفى و در ذهن علاقمندان به نوشتن حرفه اى داستان به تصویر کشیده شد.

در جلسه چهارم این کارگاه آموزشی نیز داستان های نوشته شده خود را خواندند و مفاهیم آشنازدایی و کنار‌ زدن حجاب عادت از مقابل دیدگان خواننده داستان و همچنین ایجاد حلقه های تخیل و کشمکش و درگیری طی داستان را آموختند. در ادامه، کتاب “خانم حنا به گردش می رود” با نویسندگی و تصویرگری پت هچینز معرفی و در مورد ساختار آن بحث شد.

پنجمين جلسه کارگاه داستان نویسی ويژه ناشنوایان شیرازى نیز به رسم هر سه شنبه، عصر سوم اردیبهشت ماه برگزار شد. در ابتداى این نشست ادبى صميمانه به مبحث تفاوت قصه و داستان و الگوی داستان هاى کلاسیک پرداخته شد.در ادامه، شركت كنندگان با تمرین تخیل، طى بیست دقیقه داستان هاى کوتاهی نوشتند و در نهايت، همه داستان ها در كلاس خوانده و بررسى شد.

هنرجویان حاضر در اين كارگاه آموزشى، ده تن از نخبگان ادبی و فرهنگی حوزه ناشنوايان هستند.

گفتنی است علاقمندان به نویسندگی در اين دوره، از تدریس اساتید داستان نویسی حرفه ای، فاطمه فروتن اصفهانی و الهام مزارعی با همراهى دبیران مدرسه استثنایی ناشنوایان کاشف، مهناز زارع مهذبيه و شیما صبوری زاده براى برگردان محتواى آموزشى به زبان اشاره بهره مى برند.

رأس ساعت١٦:٣٠ سه شنبه آينده، جلسه بعدی این دوره آموزشی در بخش ناشنوایان کتابخانه عمومى محمد بهمن بيگى شيراز برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

46 − = 41